Sztuka i studiowanieNa bieżąco

Wszystko co warto wiedzieć, co warto zobaczyć, gdzie warto być
https://edukacja-artystyczna.pl/wp-content/uploads/2020/05/na-biezaco2.png
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Informacje bieżąceWystawyIlustracja książkowa Gustave’a Doré

5 grudnia, 2022by admin

Prace mistrza ilustracji klasycznej w Galerii SH

Grafiki Gustave’a Doré

 

Od 30 listopada można oglądać w naszej Galerii SH nową, bardzo graficzną wystawę. Gustave Dore to francuski artysta działający w XIX wieku, który uznany jest za prekursora ilustracji.

W jego dorobku jest ponad 10 tysięcy prac głównie w technikach litografii, rysunku tuszem i wklęsłodruku. Zilustrował ponad 200 książek, między innymi Boską komedię Dantego, Don Kiszota, bajki La Fontainea czy książki znanego amerykańskiego pisarza Edgara Allana Poe.

Finezyjna kreska w grafikach Dore buduje obrazy bogate efekty światłocieniowe. Kompozycja postaci i elementów potęguje wrażenie doniosłości w biblijnych scenach. Różnorodność walorów, tonacji świadczy o niezwykłym kunszcie ilustratora. Jego prace publikowane były w wielu wydaniach biblii w Europie i w Ameryce. Dore swoją karierę jako grafik rozpoczął już w wieku 15 lat kiedy został zauważony przez Charlesa Philipona wydawcy słynnej gazety satyrycznej La Caricature i Le Charivari. Oprócz grafiki artysta zajmował się również rzeźbą i malarstwem. Jednym z jego najsłynniejszych obrazów jest „Chrystus opuszczający pretorium”. To potężny obraz o wymiarach 9 na 6 metrów, który jest obecnie w zbiorach muzeum w Strasburgu. Co ciekawe już jako 12 latek wykonywał prace techniką litografii, która jest jedną z najtrudniejszych technik plastycznych.

 

Zapraszamy do oglądania!

Galeria SH | ul. Krakowska 71-79, Szczecin

 

 

 

 

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

© Uniwersytet Szczeciński, teksty i zdjęcia © podpisanych autorów