NOWY KIERUNEKEdukacja artystyczna

plastyka i technika
http://edukacja-artystyczna.pl/wp-content/uploads/2020/05/art-edu2.png
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

KIERUNEK INNY NIŻ WSZYSTKIEEdukacja artystyczna

Współczesny rozwój technologii, informatyki i mediów wywiera znaczny nacisk na wszelkie sfery życia społecznego. Wychodząc naprzeciw wymaganiom rynku i oczekiwaniom studentów stworzyliśmy nowoczesny kierunek studiów bazujący na fundamentach wiedzy pedagogicznej, psychologicznej a także na klasycznych i nowoczesnych technologiach plastycznych. Dzięki temu kształcimy fachowca wszechstronnego, którego kompetencje wykraczają poza jedną tylko dziedzinę dając szerokie możliwości zawodowe. Wrażliwość artystyczna, poczucie piękna koreluje z pojęciem dobra. Wiedza, mądrość połączona z umiejętnościami praktycznymi i kreatywnością to cechy nowoczesnego profesjonalisty. Zapraszamy absolwentów szkół średnich i wszystkich, którzy łącząc twórcze pasje z wiedzą chcą się rozwijać i zdobywać nowe kompetencje.

Zwieńczeniem studiów jest (oprócz pracy teoretycznej) opracowanie własnego twórczego portfolio lub teczki prac, które służyć mogą jako zaczątek własnej działalności artystycznej, rzemieślniczej  lub podstawę do podjęcia studiów (zagranicznych lub krajowych) w przestrzeni branż kreatywnych lub społecznych. Nowością jest tu możliwość wystawiana (dla najlepszych studentów) indywidualnych opinii lub listów polecających w języku angielskim stanowiących często podstawę dalszego kształcenia poza granicami Polski, gdzie oprócz predyspozycji manualnych wielką wagę przykłada się do tzw. kompetencji miękkich, które daje pedagogika (kompetencje społeczne).

Sylwetka Absolwenta

Absolwent kierunku Edukacja artystyczna – plastyka i technika otrzymuje kompetencje pedagoga a jednocześnie specjalisty w zakresie sztuk plastycznych i techniki. Oprócz szerokich umiejętności plastycznych wyposażony zostaje w wiedzę społeczno-kulturową, psychologiczną, filozoficzną, pedagogiczną niezbędną do pracy w obszarze kształcenia i edukacji.

Studia pozwalają na połączenie pasji artystycznych – malarskich, rysunkowych, graficznych, fotograficznych, projektowych czy rzemieślniczych z dziedziną nauk społecznych. Tak szerokie kompetencje gwarantują odnalezienie się na rynku pracy jako wszechstronnego fachowca – plastyka przygotowanego do pracy z ludźmi.

Ten nowoczesny kierunek umożliwia pracę w charakterze samodzielnego twórcy (eksploratora działań artystycznych). Przygotowuje także do pracy w charakterze nauczyciela plastyki i techniki w szkołach, ośrodkach szkoleniowych, kulturalnych, placówkach pozaszkolnych. Umiejętności plastyczne, wiedza pedagogiczna gwarantują uzyskanie kompetencji na najwyższym poziomie.

Absolwent otrzymuje:

 • umiejętności wypowiedzi artystycznej w klasycznych technikach plastycznych – malarstwo, rysunek, grafika warsztatowa, fotografia;
 • umiejętności projektowania graficznego – obsługę programów graficznych, tworzenia przekazów wizualnych;
 • znajomość technik fotograficznych w zakresie użytkowym – fotografia studyjna, reklamowa;
 • znajomości technik rzemiosła artystycznego – modelowanie w masach plastycznych, drewnie, papierze, metalu;
 • umiejętności planowania strategii działań pedagogicznych;
 • umiejętności komunikacji interpersonalnej;
 • wiedzę pedagogiczną umożliwiającą podjęcie studiów II stopnia dających kwalifikacje do pracy w szkołach publicznych;
 • wiedzę psychologiczną;
 • kompetencje do pracy z dziećmi, młodzieżą, osobami dorosłymi;
 • wiedzę dotyczącą zjawisk kulturowych i historii sztuki;
 • porftolio lub teczkę własnych prac predysponującą do podjęcia pracy lub studiów II stopnia.
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
http://edukacja-artystyczna.pl/wp-content/uploads/2020/05/02-naucz-big2a.png

CO MOŻESZ ROBIĆ PO STUDIACH

Zostań nauczycielem

Umiejętności i wiedza przekazywane naszym studentom predysponują ich w przyszłości do pracy w szeroko rozumianej branży edukacji. Rozwijające się społeczeństwo potrzebuje profesjonalnych edukatorów, którzy oprócz wszelakich zręczności plastycznych a także obycia ze sztuką i kulturą posiadają kompetencje społeczne – pedagogiczne umożliwiające prace z drugim człowiekiem.

Sfera takiej działalności jest bardzo szeroka i obejmuje nauczanie w przestrzeni szkoleniowych placówek niepublicznych oraz instytucji kulturalnych, świetlic środowiskowych, ośrodków szkoleniowych zarówno w zakresie pracy z dziećmi jak i osobami dorosłymi. Absolwenci mogą podejmować prace związane z nauczaniem plastyki i techniki, rzemiosła artystycznego, prowadzeniem kół hobbistycznych, malarskich, graficznych, rzeźbiarskich, modelarskich, komputerowych. Mogą także pracować na własny rachunek prowadząc blogi, vlogi, webinary a tym samym przekazując wiedzę za pomocą nowoczesnych technologii.

http://edukacja-artystyczna.pl/wp-content/uploads/2020/05/04-ar-big2a.png

CO MOŻESZ ROBIĆ PO STUDIACH

Zostań artystą-plastykiem

Oferowane studia mogą być wspaniałą platformą do podjęcia własnej działalności artystycznej. Praca artysty plastyka to satysfakcja tworzenia rzeczy małych i wielkich posiadających walory dzieł sztuki lub niezwykłych wytworów rzemiosła artystycznego czy grafiki użytkowej.

Program studiów daje przekrojową wiedzę i umiejętności operowania w różnorodnych mediach i technikach. Rozwinięcie tej, która będzie najbliższa zainteresowaniom studenta zaowocuje w przyszłości wyspecjalizowaniem się w pożądanej na rynku branży. Osoby mające dużo samozaparcia i ambicji odnajdą się we własnej działalności jako niezależni twórcy, a nawet kreatywni przedsiębiorcy – projektanci własnych marek.

http://edukacja-artystyczna.pl/wp-content/uploads/2020/05/03-desig-big2a.png

CO MOŻESZ ROBIĆ PO STUDIACH

Zostań projektantem

Projektowanie plastyczne – graficzne to obszar wymagający wyobraźni i kreatywności. Nabycie podstawowych umiejętności myślenia projektowego, opracowywania koncepcji, idei i technik może stanowić fundament rozwoju i dalszego kształcenia w kierunku designu zorientowanego nie tylko na formę, ale również uwzględniającego aspekty psychologiczne i kulturowe społeczeństwa.

Absolwenci Edukacji artystycznej mogą w przyszłości doskonale odnaleźć się jako pracownicy agencji kreatywnych, firm projektowych czy branży usług reklamowych.

http://edukacja-artystyczna.pl/wp-content/uploads/2020/05/01-nauk-big2a.png

CO MOŻESZ ROBIĆ PO STUDIACH

Zostań naukowcem

Badawcza sfera działalności pedagogicznej, socjologicznej czy artystycznej to obszar dający możliwość eksploracji niezliczonych zjawisk i potrzeb społecznych prowadzących do odnajdywania nowoczesnych rozwiązań w zakresie kultury i sztuki czy metod pracy.

Naukowa działalność to poszukiwanie prawdy, opracowywanie koncepcji, odnajdywanie rozwiązań dla potrzeb bytowych człowieka, wspinanie się po szczeblach stopni naukowych. Naturalną kolejnością obrania takiej drogi są studia II a następnie III stopnia.

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

© Uniwersytet Szczeciński