Współczesny rozwój technologii, informatyki i mediów wywiera znaczny nacisk na wszelkie sfery życia społecznego. Wychodząc naprzeciw wymaganiom rynku i oczekiwaniom studentów stworzyliśmy nowoczesny kierunek studiów bazujący na fundamentach wiedzy pedagogicznej, psychologicznej a także na klasycznych i nowoczesnych technologiach plastycznych. Dzięki temu kształcimy fachowca wszechstronnego, którego kompetencje wykraczają poza jedną tylko dziedzinę dając szerokie możliwości zawodowe. Wrażliwość artystyczna, poczucie piękna koreluje z pojęciem dobra. Wiedza, mądrość połączona z umiejętnościami praktycznymi i kreatywnością to cechy nowoczesnego profesjonalisty. Zapraszamy absolwentów szkół średnich i wszystkich, którzy łącząc twórcze pasje z wiedzą chcą się rozwijać i zdobywać nowe kompetencje.
Zwieńczeniem studiów jest (oprócz pracy teoretycznej) opracowanie własnego twórczego portfolio lub teczki prac, które służyć mogą jako zaczątek własnej działalności artystycznej, rzemieślniczej lub podstawę do podjęcia studiów (zagranicznych lub krajowych) w przestrzeni branż kreatywnych lub społecznych. Nowością jest tu możliwość wystawiana (dla najlepszych studentów) indywidualnych opinii lub listów polecających w języku angielskim stanowiących często podstawę dalszego kształcenia poza granicami Polski, gdzie oprócz predyspozycji manualnych wielką wagę przykłada się do tzw. kompetencji miękkich, które daje pedagogika (kompetencje społeczne).
Absolwent kierunku Edukacja artystyczna – plastyka i technika otrzymuje kompetencje pedagoga a jednocześnie specjalisty w zakresie sztuk plastycznych i techniki. Oprócz szerokich umiejętności plastycznych wyposażony zostaje w wiedzę społeczno-kulturową, psychologiczną, filozoficzną, pedagogiczną niezbędną do pracy w obszarze kształcenia i edukacji.
Studia pozwalają na połączenie pasji artystycznych – malarskich, rysunkowych, graficznych, fotograficznych, projektowych czy rzemieślniczych z dziedziną nauk społecznych. Tak szerokie kompetencje gwarantują odnalezienie się na rynku pracy jako wszechstronnego fachowca – plastyka przygotowanego do pracy z ludźmi.
Ten nowoczesny kierunek umożliwia pracę w charakterze samodzielnego twórcy (eksploratora działań artystycznych). Przygotowuje także do pracy w charakterze nauczyciela plastyki i techniki w szkołach, ośrodkach szkoleniowych, kulturalnych, placówkach pozaszkolnych. Umiejętności plastyczne, wiedza pedagogiczna gwarantują uzyskanie kompetencji na najwyższym poziomie.
Absolwent otrzymuje:
CO MOŻESZ ROBIĆ PO STUDIACH
Umiejętności i wiedza przekazywane naszym studentom predysponują ich w przyszłości do pracy w szeroko rozumianej branży edukacji. Rozwijające się społeczeństwo potrzebuje profesjonalnych edukatorów, którzy oprócz wszelakich zręczności plastycznych a także obycia ze sztuką i kulturą posiadają kompetencje społeczne – pedagogiczne umożliwiające prace z drugim człowiekiem.
Sfera takiej działalności jest bardzo szeroka i obejmuje nauczanie w przestrzeni szkoleniowych placówek niepublicznych oraz instytucji kulturalnych, świetlic środowiskowych, ośrodków szkoleniowych zarówno w zakresie pracy z dziećmi jak i osobami dorosłymi. Absolwenci mogą podejmować prace związane z nauczaniem plastyki i techniki, rzemiosła artystycznego, prowadzeniem kół hobbistycznych, malarskich, graficznych, rzeźbiarskich, modelarskich, komputerowych. Mogą także pracować na własny rachunek prowadząc blogi, vlogi, webinary a tym samym przekazując wiedzę za pomocą nowoczesnych technologii.
CO MOŻESZ ROBIĆ PO STUDIACH
Oferowane studia mogą być wspaniałą platformą do podjęcia własnej działalności artystycznej. Praca artysty plastyka to satysfakcja tworzenia rzeczy małych i wielkich posiadających walory dzieł sztuki lub niezwykłych wytworów rzemiosła artystycznego czy grafiki użytkowej.
Program studiów daje przekrojową wiedzę i umiejętności operowania w różnorodnych mediach i technikach. Rozwinięcie tej, która będzie najbliższa zainteresowaniom studenta zaowocuje w przyszłości wyspecjalizowaniem się w pożądanej na rynku branży. Osoby mające dużo samozaparcia i ambicji odnajdą się we własnej działalności jako niezależni twórcy, a nawet kreatywni przedsiębiorcy – projektanci własnych marek.
CO MOŻESZ ROBIĆ PO STUDIACH
Projektowanie plastyczne – graficzne to obszar wymagający wyobraźni i kreatywności. Nabycie podstawowych umiejętności myślenia projektowego, opracowywania koncepcji, idei i technik może stanowić fundament rozwoju i dalszego kształcenia w kierunku designu zorientowanego nie tylko na formę, ale również uwzględniającego aspekty psychologiczne i kulturowe społeczeństwa.
Absolwenci Edukacji artystycznej mogą w przyszłości doskonale odnaleźć się jako pracownicy agencji kreatywnych, firm projektowych czy branży usług reklamowych.
CO MOŻESZ ROBIĆ PO STUDIACH
Badawcza sfera działalności pedagogicznej, socjologicznej czy artystycznej to obszar dający możliwość eksploracji niezliczonych zjawisk i potrzeb społecznych prowadzących do odnajdywania nowoczesnych rozwiązań w zakresie kultury i sztuki czy metod pracy.
Naukowa działalność to poszukiwanie prawdy, opracowywanie koncepcji, odnajdywanie rozwiązań dla potrzeb bytowych człowieka, wspinanie się po szczeblach stopni naukowych. Naturalną kolejnością obrania takiej drogi są studia II a następnie III stopnia.